Našim žiakom záleží na modrej planéte

„Vážené prítomné ludstvo,
povedzme si to prámo:
človek dokáže skoro šecko.
Urobit dýru do sveta, ale aj do ozónu,
urobit pekný dom, ale aj peknú hanbu,
oduševnene kričat hurá i fuj,
vyzírat ako pekný hrdyna, ale aj jako pekný idiot,
nýkedy dokáže byt aj sto rokov na svete, ale any tri minúty pod vodu,
ví dobre hrat na klavíri a na nervy,
operuvat srcco a v tyle neprátela,
skákat o tyči a do reči,
a tuším vácej myslet na dalšé generácie počítačov jako maturantov.
No človek by si až tak mnoho nemav namýšlat, lebo je len – človek!
Nedokáže vonat jako lipa a len tak sa rozmnožuvat po vetre.
To dokáže božá Príroda.
A preto by mav človek celkom skromne povedat: až tak mnoho toho nevím,
a preto sa tu na svete budem radšej čudovat, jako svet menyt.
Pri čudovaný totyž nelítajú trísky a nekapú ryby, rastú stromy a padá snah
– a šecko je na svojom míste a v porádku,
- jako tedy, ked je na jar naozaj jar, v lete leto,
na jablony jabĺčko, na človeku hlava a v človeku srdco...“

Stanislav Štepka originálne vyjadril vzťah k prírode a k našej modrej planéte. Na našej škole, na ZŠ s MŠ na Námestí Kubínyiho, sme si tohtoročný Deň Zeme pripomenuli besedami a prednáškami. Žiakom piateho a siedmeho ročníka prišiel o jaskyniarstve porozprávať známy speleológ, Ing. František Radinger. Okrem pútavých premietnutých dokumentov zaujal hlavne osobnými skúsenosťami. O našom živote niekedy rozhodujú sekundy. Stačí, aby sa v blízkosti nachádzal človek, ktorý nám dokáže poskytnúť prvú pomoc, a náš život nemusí predčasne skončiť. Študentky strednej zdravotnej školy šiestakom a siedmakom predviedli, ako v reálnom živote pomôcť ľuďom, ktorých život bude závisieť od nás. Poďakovanie patrí pozvaným hosťom, ale hlavne pani učiteľke Jurigovej, ktorá celý Deň Zeme na našej škole zorganizovala.

Mgr. Martina Kamenská

Webmaster: Peter Gajdošík ©2010