Výchovný koncert alebo "Čo je veľa, to je veľa"

Asi každý z nás si už niekedy povedal: „Čo je veľa, to je veľa“. A presne túto vetu si zvolili za názov výchovného koncertu jeho iniciátori Rado Pažej zo skupiny Aya a Jaro Gažo zo skupiny Arzén, zároveň predstaviteľ Jánošíka v muzikáli Na skle maľované. V pondelok 16. marca nám prišli do kina Apollo zaspievať, ale hlavne porozprávať o tom, ako by sme mali riešiť rôzne nepríjemné životné situácie. Počas celého výchovného koncertu zazneli veľmi pravdivé výpovede z reálneho života. „Čo sa dá, to sa dostane“, spievali v úvodnej piesni. Na to by mal myslieť každý z nás, pretože či už skôr alebo neskôr, raz sa nám všetko vráti. Mali by sme pamätať aj na to, že „sme akí sme“, každý z nás je originálom a preto nie je dôležité kto ako vyzerá, ale ako sa správa. Nemali by sme preto posudzovať ľudí podľa výzoru, ale podľa toho ako sa v živote správajú k iným ľuďom. „Človeka treba veľmi dlho počúvať, aby sme spoznali aký je“, bola ďalšia téma ich dialógu. Keby sme sa navzájom ozaj počúvali a snažili sa pochopiť, nevznikali by medzi nami mnohé nedorozumenia a následne nešťastia a tragédie. V texte piesne „Krásny večer“ bola ďalšia životná múdrosť, aby sme „nerobili iným to, čo sami nemáme radi“. A ja dodávam Zlaté pravidlo: „Robme iným to, čo chceme, aby iní robili nám“. Keby tieto dve pravidlá každý z nás dodržiaval, aký úžasný život by sme všetci prežívali. V dnešnej dobe k nám veľa zla prichádza hlavne zo západu. V médiách máme možnosť vidieť ako mladí ľudia siahajú na životy svojich spolužiakov. Od násilia v spoločnosti prešla téma na násilie v rodinách. Mnohí rodičia si vôbec neuvedomujú, že svojím nevhodným správaním môžu spôsobiť svojim deťom psychické traumy na celý život. Deti sa so svojimi problémami môžu zveriť na Linke detskej istoty, ktorá má čísla 111 a 116. Je to bezplatná linka pomoci, dokáže vyriešiť mnohé problémy, ktoré sa pre detské duše mnohokrát zdajú byť neriešiteľnými. V piesni „Tajné miesta“ sme počuli ako z domáceho násilia môže človekovi „prepnúť“ a potom koná skratovo. Celý koncert hodnotím ako veľmi poučný a keby to bolo na mne, „povinne“ by som naň poslala každého z nás, aby sme sa konečne zamysleli nad tým, čo je v živote podstatné a že si nesmieme navzájom ubližovať!

Text a foto: Mgr. Martina Kamenská

Webmaster: Peter Gajdošík ©2009