Noc s Andersenom

Málokto z nás sa môže pochváliť, že strávil noc v knižnici. Medzi tých, ktorým sa to podarilo, sa zaradilo 17 žiakov III. A triedy so svojou tr. učiteľkou Mgr. Paulou Laukovou, ktorí v piatok 28. marca 2008 prežili rozprávkovú Noc s Andersenom v Novohradskej knižnici.

Na úvod deti milo prekvapila návšteva basketbalistov ESO Lučenec. Pozvanie prijali Michal Tarabus, Dodo Krajčo, Lukáš Tolmáči, Ján Závodný a nestor lučenského basketbalu Ján Šufliarsky. Deti basketbalistov vyspovedali svojimi zvedavým otázkami, hoci niektoré mali pred svojimi idolmi trému, veď ešte nikdy ich nevideli tak zblízka. Potom sa beseda obrátila a Janko Šufliarsky vyskúšal deti, čo vedia o lučenských basketbalistoch. Myslím, že všetci boli ich správnymi odpoveďami milo prekvapení. Deti pri rozlúčke popriali basketbalistom, aby sa im všetky nasledujúce zápasy podarilo vyhrať.

Po odchode basketbalistov pokračovala beseda s pozvanými spisovateľmi Hanou Koškovou, Ondrejom Nagajom a Katarínou Mišíkovou. Pani spisovateľka Hana Košková deťom prečítala povesť Kamenné vráta zo svojej novej knihy novohradských povestí Mara medvedia a úvodnú príhodu zo svojej knihy pre deti Príbehy z Ľudožrútskej ulice. Ondrej Nagaj všetko vtipne okomentoval a predstavil knihu svojich básní.

Katka Mišíková zas deti rozhýbala, písali nielen rukami, ale aj nohami, veselo artikulovali a robili smiešne, aj hrôzostrašné grimasy. Nakoniec im prečítala veselú rozprávku o duchoch.

Keď už sa zdalo, že všetkým pripraveným aktivitám je koniec, prišiel Vlado Sadílek s gitarou a marionetami. Deti zaujal nielen výzorom rozprávkového čarodejníka, ale aj svojim vtipným rozprávaním a piesňami. Dokonca im dovolil vyskúšať si vedenie marionet. Zistili, že to nie je až také jednoduché ako sa to zdalo na prvý pohľad.

Ale to sa už začala blížiť polnoc. Deti si pripravili spacáky, prezliekli sa do pyžám a uložili sa spať. Zaspať však po toľkých zážitkoch bolo veľmi ťažké, tak im pani učiteľka prečítala na dobrú noc Rozprávky pre neposlušné deti. Únava nakoniec nad nimi vyhrala a knižnicou sa nieslo už len ich tiché odfukovanie. Ráno sa plní zážitkov rozlúčili s knižnicou. Na túto noc budú všetci veľmi dlho spomínať.

Mgr. Paula Lauková

Webmaster: Peter Gajdosik ©2008