Hvezdáreň

Začiatok októbra sa tradične spája s celosvetovou oslavou kozmonautiky a kozmického výskumu. Týždeň od 3. – 7. 10 bol Svetovým kozmickým týždňom, ktorý bol oficiálne vyhlásený Valným zhromaždením OSN v roku 1999. 39 žiakov našej školy sa pri tejto príležitosti zúčastnilo exkurzie do Hvezdárne v Rimavskej Sobote, ktorá sa niesla pod heslom „Naše výpravy do vesmíru.“ Témou prezentácie bolo oboznámiť žiakov s informáciami o vypustení prvej umelej družice Zeme Sputnik 1. A keďže sa tohtoročný Svetový kozmický týždeň nesie v duchu 50. výročia letu prvého človeka do vesmíru, prezentácia bola ďalej venovaná prvému kozmonautovi Jurijovi Gagarinovi a jeho historickému letu. Ďalšou témou bol princíp fungovania raketoplánu. V tejto súvislosti bol spomínaný hlavne raketoplán Columbia, jeho katastrofa a príčiny tejto katastrofy. Okrem tohto žiaci mohli profesionálnym hvezdárskym ďalekohľadom pozorovať aj Slnko. A keďže im počasie prialo, tak ho aj videli. Žiakom sa exkurzia veľmi páčila a domov si odnášali hlavne veľa nových informácií a zážitkov.

Každého lákal pohľad do kozmických diaľok...
Konečne na rade

Webmaster: Peter Gajdošík ©2011