Noc s Andersenom

Málokto sa môže pochváliť tým, že strávil noc v knižnici. Žiakom našej školy sa to podarilo už druhý krát. 13 žiaci IV. A triedy so svojou triednou učiteľkou Mgr. Paulou Laukovou v piatok 1. apríla 2011 prijali pozvanie stráviť rozprávkovú Noc s Andersenom v Novohradskej knižnici v Lučenci.
      Plní očakávania sme sa v piatok poobede stretli v knižnici, kde nás už čakali prví pozvaní hostia. Pani Anna Rechtoríková z Poltára nám vyrozprávala svoju neľahkú cestu k pôvodným ľudovým remeslám. Vyrába prekrásne šúpolienky, pletie z prútia a drôtu. Aj nás naučila , ako sa vyrábajú zvieratká z drôtu a perličiek. Po nej nám pán Jozef Buksa z Haliče prezradil ako sa dostal k svojmu zaujímavému remeslu - kníhviazačstvu. Ukázal nám ako sa dá vyrobiť nová kniha, ale aj ako sa dá opraviť stará, poškodená knižka. MUDr. Zaher Mahmoud je známy lučenský lekár, ktorý sa ako člen Samaritánov Slovenska zúčastnil na humanitárnej akcii na pomoc zemetrasením postihnutého Haiti. Z tejto záchrannej akcie si priniesol veľa zážitkov, s ktorými sa s nami podelil. Svoje rozprávanie doplnil množstvom zaujímavých fotografií. Ján Adamove nám predstavil video tvorbu detí zo ZUŠ- ky a študentov z Akadémie výtvarných umení v Banskej Bystrici.
      Veľkým prekvapením bola pre nás návšteva lučenskej ilustrátorky Martiny Pilcerovej. Obdivovali sme jej krásne prepracované ilustrácie ku knihám a do časopisov. Posledným hosťom bol pán Andrej Gajdoš, ktorý nám prišiel ukázať šperky z drôtu a drahých kameňov. Dievčatá neodolali a niektoré šperky si hneď vyskúšali.
      To sa už však blížila polnoc a s ňou čas pobrať sa spať. Deti sa prezliekli do pyžám a uložili sa do spacích vakov. Zaspať však, po toľkých zážitkoch, bolo veľmi ťažké, tak im teta Klárika prečítala na dobrú noc rozprávku Päť v hrachovom struku. Únava nakoniec nad deťmi vyhrala a knižnicou sa nieslo už len ich tiché odfukovanie. Ráno sa plní zážitkov rozlúčili s knižnicou. Na túto noc budú všetci veľmi dlho spomínať.

Text a foto: Mgr. Paula Lauková
Webmaster: Peter Gajdošík ©2011